Blogity blog blog


da Vinci Jr. 1.0

2017-05-06, rtfb

Užpraeitą savaitgalį, vedamas netikėto impulso, nusipirkau 3D printerį.

Gavosi vienas iš tų atvejų, kai pagiringas nusiperki daiktą, kurį blaivas pirkti vis susilaikai. Nu beveik. Iš tikro tai tiesiog pataikiau pasižiūrėti ką siūlo Topo Centras kaip tik tuo metu, kai jie paleido 40% nuolaidą. Tai negi nepirksi?

Žodžiu, nusipirkau, ir skubiai, kol niekas iš po nosies nenukosėjo. Ir čia, aišku, prasidėjo nuotykiai. Mat aš gi linuxistas. O mūsų poreikius, kaip žinia, daug devaisų gamintojų mėgsta ignoruoti. Tai spėkite, ar turi tie XYZ Printing kokio nors softo Linuxui? Aaa, a vot ir neatspėjote… Turi. Kažkokį ten XYZmaker.

Su juo pirmiausia buvo bėdų, kad aš jo neradau. Mat jie savo internete rašo kažką apie Linux version, bet kažkodėl tas tekstas nėra hyperlinkas ir besiblaškant aš ilgai negalėjau rasti kur jį nudownloadinti. Vėliau radau, bet vėliau.

Pradžioj, galvoju, kol aš ten blaškausi su tuo softu ir aplinkui, lai jis spausdina ką nors daugiau, nei prikomplektuotas sample’as. Paprašiau Lauros duot pavarinėti vienintelį namuose Windowsinį kompą, bet ten irgi ištiko bėdutė: tame kompe Vista, o jų softas sukasi ant .NET 4, o .NET 4 ant Vistos jau nebesiinstaliuoja. Snap.

Žodžiu, bevakarėjant šeštadieniui mane bandė imti panika, kad gal bus embarrassmento vežti tą gargarą grąžinti, nes nepavyks užmegzti su juo ryšio. Bet sekmadienį reikalai pasistūmėjo.

Pirmiausia, radau kur parsisiųsti tą XYZmaker’į ir jis man ant Linuxo pasileido. Jėėė! Bet printerio jis man nematė. Būūū! Laimei, printeris moka spausdinti ir iš SD kortelės. Tai jau eksportavimui printerio nematymas turėtų netrukdyti, ane? Turėtų, bet kažkodėl trukdo. Eksportuoja, eksportuoja, progress baras kažkoks bėga, bet galų gale failo kažkodėl nepagamina. Oh well. Reikės pareportinti jiems šitus bugus, bet dar neprisiruošiau.

Žodžiu, fakapiškės, bet galų gale pavyko sukonstruoti toolchainą, kuris man veikia nuo braižyklės iki printo. Tai čia aš ir baigsiu bėdavotis apie bėdas ir papasakosiu kaip dalykai veikia, kai jau veikia.

Pradėkime nuo to, kad braižyti aš nemoku. Todėl braižymui aš naudoju OpenSCAD. Labai geras daiktas tokiam kaip aš, nes leidžia brėžinį aprašyti tekstu, kur aprašinėji paprastas figūras ir darai su jomis transformacijas. Maždaug šitaip:

$fn=96;
difference() {
  union() {
    translate([-1.2, -1, 0]) {
      sphere(2);
    }
    translate([1.2, -1, 0]) {
      sphere(2);
    }
    rotate([-90, 0, 0]) {
      cylinder(h=8, r=1.2);
    }
    rotate([-90, 0, 0]) {
      translate([0, 0, 8]) {
        cylinder(h=1.5, r1=1.5, r2=0.5);
      }
      translate([0, 0, 7.8]) {
        cylinder(h=0.2, r=1.5);
      }
    }
  }
  translate([-4, -10, -2.5]) {
    cube([8, 20, 2]);
  }
}

Tada surenderini, pasižiūri ar gavosi tai, ko norėjai ir galima eksportuoti į keletą daugiau ar mažiau paplitusių formatų.

Toliau tą formatą (aš renkuosi .stl) reikia paversti į printeriui suprantamą formatą, .gcode1. Tai daroma su slicinimo softu. Aš pirmiausia pabandžiau tokį softą Cura ir jis man suveikė, tai kol kas prie jo ir likau, kito dar nebandžiau.

Cura yra kažkoks didelis softas, kuris daug visko moka, bet aš jame bukvaliai tik atsidarau .stl failą ir išeksportuoju .gcode, daugiau nieko. Tiesa, kad teisingai suslicinti, jam reikia žinoti printerio parametrus, o by default Cura XYZ printerių nepalaiko, dėl to čia susiradau instrukcijas kaip susikonfigūruoti (dar galima rasti čia). Dar reikėjo čia susirasti kur reikia pasidėti tuos printerių definitionus ant Linuxo ir mano konkrečios Cura versijos.

So. Mažumėlę pasikrušus, turim .gcode failą. Galima spausdinti? Ne. Mat XYZ printeriai nesupportina .gcode failų ir turi kažkokį savo proprietary formatą .3w. Įdomu tai, kad tas .3w nėra joks ten proprietary formatas, o yra lygutėliai tas pats .gcode, tik prieš tai užšifruotas AES šifru su fiksuotu slaptažodžiu. Be menkiausios abejonės, internetai tą slaptažodį žino.

Tad sekantis žingsnis yra pasileisti https://gitlab.com/anthem/py-threedub ir konvertuoti iš .gcode į .3w. threedub moka ne tik konvertuoti failus, bet ir bendrauti su pačiu printeriu, ir jam netgi geriau sekasi, nei tam XYZmaker, bet visgi ne iki galo. Kai pasiunčia printeriui job’ą, printeris kažkodėl nemato to job’o pabaigos. threedub jau baigė siųsti ir daugiau nieko nebesiunčia, o printeris nejaučia EOT ir rašo, kad vis dar waiting for the job. Čia irgi reikės pasiaiškinti, gal teks kokį bugą pataisyti ar pareportinti. Bet man kol kas pakanka failo konversijos ir spausdinimo iš SD kortelės.

Lo and behold! pirmas printas padarytas:

bibis

Printas akivaizdžiai savievidentualiai dedikuojamas nelygioje kovoje prieš offlainą kritusiam internetų herojui Mykolui Kleckui :-)

Ir beje, tas OpenSCAD kodo gabalas kur aukščiau rodžiau, yra šito printo sorsas. Tai galit reproducinti jeigu užpageidausit :-)

Tas printeris, beje, turi ir daugiau cirkų, bet šiai dienai gal užteks.


 1. Dideliausiam mano nustebimui, G-code yra ne koks nors ten dvimpirmam amžiuje printeriams sukurtas formatas, o gūdžiam šeštam dešimtmetyje MIT sukurtas formatas automatizuotiems įrankiams valdyti.

 
 
4 komentarai:

avatar

Sveikinu, ka tik tapai priklausomas nuo xyzprinting ir nuo ju filament’o su nfc chipu. Kazkodel jie niekur to nemini .


avatar

Ou jė, būtent tą ir turėjau omeny užbaigdamas užuomina, kad jie “turi ir daugiau cirkų” :-). Kai ateis laikas išsiaiškinti ir išbandyti to jų tūpo DRMo nulaužimą, būtinai parašysiu.


avatar

jei tavo printerio firmware’as >2.2.6 (95% kad taip ir yra), tai vienintelis būdas yra EmuTAG. Ir jis nėra patogus. Kol kas daugiau jokių nulaužimo variantų neegzistuoja.


avatar

Kūl, ačiū už nuorodą į EmuTAG. Kai ateis laikas, išbandysiu. Labai juokinga tai, kad gūglinant apie EmuTAG, rezultatai skęsta nuo XYZprinting :-)


Mano nacis spam-filtras visus laiko botais.
Išspręskite šitą captcha jeigu jūs ne toks:

9 + 5 =